روستای دهبار روستای دهبار روستای دهبار روستای دهبار روستای دهبار

روستای دهبار

روستای دهبار

یکی از جاذبه های گردشگری شهر مقدس مشهد روستای دهبار می باشد که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران تور مشهد را جذی خود می کند،ای روستا در فاصله ۱۴ کیلومتر از طرقبه در دامنه رشته کوههای بینالود قرار گرفته است. طبیعتی زیبا و بکر و آب و هوایی تمیز و سرشار از اکسیژن و آبهایی خوش طعم و گوارا و همچنین مردمانی خونگرم و بانشاط و مهمان نواز از ویژگیها و شاخصه های اصلی این روستا می باشد.برای رسیدن به این روستا باید بعد از گذر از طرقبه مشهد به سمت جاغرق از اولین سه راهی سمت چپ به سمت روستای طرقدر راهی شد ، بعد از گذر از روستای طرقدر و عبور از کنار پروژه بزرگ ارغوان و بعد از رسیدن به دو راهی دهبار – کلاته آهن ٬ مسیر سمت راست را انتخاب و بعد طی مسیری زیبا و کوهستانی به روستای دهبار رسید.این مسیر از دوراهی کلاته آهن تا خود روستای دهبار آسفالت می باشد.

این روستا در دهستان جاغرق قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۵۴ نفر (۱۲۴ خانوار) بوده‌است. ولی در سال ۱۳۹۰ جمعیت این روستا به ۳۸۲ نفر کاهش یافته‌است.

مناطق زیبا و دیدنی روستا

از میان روستا که به سمت پایین حرکت می کنیم در سمت چپ خود مسجدی را می بینیم که گویا ۴۰۰ سال قدمت دارد و بارها مرمت شده است. در  نزدیکی آن درخت چنار کهنسالی قرار دارد با تنه ای قطور که گویا ۹۰۰ سال قدمت دارد. با  یک سکو رو به پایین  می توان درخت را دور زد و به پشت آن رسید. حفره بزرگی در تنه درخت وجود دارد که علت آن نامشخص است. این جا محل تجمع اهالی دهبار است.

محصولات باغات دهبار

گیلاس ، سیب ، گردو ، گلابی و آلبالو

گیاهان دارویی دهبار

دامنه های اطراف روستای دهبار نیز مملو از گیاهان دارویی است. ریواس، پیازچه کوهی، کنگر، کما، اسطوخودوس، کاکوتی، چای کوهی، شاتره، کل پوره، پرسیاوش، بارهنگ، خاکشیر، گل پر، درمنه تلخ، سوختروشو، گون، سماق، زرشک و گل بنفشه پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می دهد.

 

آرشیو تاریخی

اندازه فونت و ظاهر متن باش
S M T W Th F S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

آخرین مطالب

روستای نغندر
روستای نغندر
روستای کردینه
روستای کردینه