Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home2/torghabe/public_html/single_article.php on line 22
شهرداری طرقبه : روستای ازغد

روستای ازغد

این روستا در فاصله 22 کیلومتری طرقبه در یکی از دره های منتهی به شمال رشته کوه بینالودواقع شده است. به دلیل موقعیت جغرافیایی و ساخت منازل که به صورت پلکانی بوده دارای ارزش معماری سنتی است. در قدیم نام روستا ازقد نگارش می شد. که مخفف از قدیم به معنی باقی مانده از زمان گذشته و قدیم می باشد. این روستا از نوع روستا های پلکانی است .از جمله کوههای معروف ازغد می توان قله گاو ،قیچ قر و آسیابان و از دره های معروف زقی دره ، بازه در ه و کمین دره را نام برد.

از مهم ترین گونه های درختی و درختچه ای خود روی موجود در روستای ازغد می توان به گونه هایی چون زالزالک و زرشک و سیاه تنگرس و آلبالوی وحشی و فندق ، سرون و جو دانه اشاره کرد.

روستای ازغد از نظر گیاهان داروئی غنی است و گیاهانی چون کاکوتی ، بابونه ، گل گاوزبان و زیره سیاه یافت می شود که اهالی به خوبی با این گونه ها و همچنین خواص آن آشنا هستند و در فصل جمع آوری به صورت محدود برای رفع نیاز خانواده جمع آوری می شود.

وجودحیوانات مختلف در روستای ازغد و ارتفاعات منتهی به رشته کوه های بینالود زیستگاه مناسبی برای رشد و نمو این گونه های جانداری به وجود آورده است. پستانداران:بز،قوچ ،پلنگ ، گرگ، کفتار ، گراز ، خوک ، روباه ، شغال ، خرگوش ، موش کوهی و جوجه تیغی وخزندگان :خارپشت ، مارمولک ، مارجعفری ، مار افعی ، مار کبری ، و لاک پشت و پرندگان :عقاب ، شاهین ، جغد ، کلاغ ، قوش ، سبزه قبا ، هد هد ، کبک ، انواع بلبل ، چکاوک و سار در این روستا وجود دارند..

مسجد جامع روستا در سال 833 (ه.ق) توسط فرد نیکوکاری به نام خواجه علی ازقدی بنا گردیده است. کتیبه های این بنا در 3نوع چوبی، سنگی و کچی به چشم می خورد. در بخش ورودی مسجد دو درخت کهنسال چنار قرار دارد. این بنا در ابتدا بقعه ای بوده که با گذشت زمان به مسجد تبدیل گردیده است. درب چوبی این مسجد از آثار ارزشمند تاریخی و هنری دوره تیموری است. از دیگر آثار تاریخی روستا قبرستان، حمام قدیمی و مدرسه علمیه می باشد.


در بعضی از دره های روستای ازغد بعضی از فلزات در کنار هم تجمع پیدا کرده و به عنوان معدن از آن یاد می کنند ، طبق بررسی های انجام شده دو معدن در این روستا امکان کاوش و بهره برداری دارد : ۱- معدن طلا ۲- معدن مس